Magyar felhő szolgáltatás
Előző cikkünkben már bemutattuk, milyen előnyökkel járnak a biztonságos felhőszolgáltatások. Az általánosság mellett viszont érdemes a gyakorlatot is megnézni. Maradjunk a saját kaptafánknál: milyen itthon a felhő alapú szolgáltatások helyzete?
A felhő megoldások hazai térnyerése
A külföldi trendeket jól ismerjük. A világ a pandémia és a kötelezően elrendelt távmunka / home office következtében a felhőbe költözött – legalábbis infrastrukturálisan. Egyfelől Zoom, Teams, Skype, másfelől Netflix és társai lettek a hétköznapi élet fontos részei. De ezek mind-mind külföldi vállalatok külföldi felhőszolgáltatókkal. Mi a helyzet Magyarországon?
Nos, a jó hír az, hogy nálunk is dinamikus a bővülés. Az IDC idevágó jelentése, a Hungary Cloud Services Market 2020-2024 Forecast and 2019 Analysis szerint a magyar felhő piac a járvány eddigi időszakában összesen évi 20 százalék feletti ütemben nőtt, és a további időszakot is figyelembe véve előreláthatóan évente átlagosan 15 százalékkal fog bővülni. Most a felhő alapú IT-szolgáltatások már a hazai nagyvállalati szektor 30 százalékában megtalálhatóak, mintegy 72 ezer szervezetet felölve.
Nem kell a szomszédba menni egy kis architektúráért
Saját tárhely ma már bárki rendelkezésére állhat, aki vállalkozását tehermentesíteni szeretné a helyhez való kötöttségtől, de ugyanakkor tervezhető költségekkel kalkulálna. Szolgáltatók hada versenyzik az IT-döntéshozók kegyeiért, amelyek különböző színvonalú cloud, azaz felhő szolgáltatásokkal várják az ügyfelek rohamát.
Igen ám, de egyelőre szó sincs rohamról. Bár a 2020-as váratlan év gyors reagálásra, esetenként komplett informatikai rendszerek felülvizsgálatára, váltására kényszerített sok cégvezetőt, ez még nem volt elég a teljes fordulathoz. Úgy tűnik ugyanis, hogy a magyar kkv-k, mikrovállalkozások minimális része használ felhő szolgáltatást. További, az elterjedés előtt álló akadály, hogy rengeteg kisebb magyar cég értelemszerűen nem alkalmaz dedikált IT munkatársat, aki így a technológiai változások cégen belüli motorja lehetne.
A bizalom kérdése
A felhő bevezetése minden területen nagyfokú bizalmat vár el a vezetőktől. Új technológiáról van szó, amelyre nem egészen érvényesek a régi játékszabályok, az új mechanizmusok és szabályozók közepette olyan felhő szolgáltatásban utazó cégekre van szükség, akik igazi partnerei a felhő felé tartó vállalkozásoknak.
Ékes példa erre mindaz, ami a hazai bankszektorban történt a felhő körül.
Esettanulmány: felhőben a magyar bankok
A felügyeleti szerv, a Magyar Nemzeti Bank egy, 2019. május 1-jétől életbe lépő ajánlást dolgozott ki. Ennek volt célja a hazai bankok számára a felhőtechnológiai bevezetéséhez gyakorlati, jogi, szervezeti útmutató átadása. Az ajánlás azt is tartalmazta, hogyan kell a pénzintézeteknek megfelelni a jogszabályok elvárásainak.
A pénzügyi szektor amúgy is a legmagasabb biztonságot megcélzó terület. A felhő megjelenésével ezt az újabb működési módot kellett technológiai, műszaki, biztonsági és adatvédelmi szempontból felkészíteni. Az iparág ráadásul jó példa arra is, hogy a folyamatos fintech típusú fejlesztéseknek is a felhő lesz a megfelelő alapja.
Ma elmondható, hogy a bankszektorban az akár egy évnél is több időt is átfogó tervezési időszakot sikeres kiépítés követte. Ugyan miért lenne ez másképp a kisvállalkozói szektorban?
Konklúzió
Magyarországon adott a szakmai háttér, hogy az online futtatható alkalmazások számára gyors és elérhető felhő megoldásokat találjanak a megbízók. Nincs olyan nagy felhőszolgáltató, amelyet ne lehetne becsatornázni bármilyen vállalkozás tevékenységébe. Az Amazon AWS vagy a Microsoft Azure felhője késlekedés nélkül használható. Ezen kívül természetesen számos magyar cég saját tárhelyet, esetenként ingyenes szolgáltatásokat kínál megrendelői számára.
Csak elhatározás, bizalom kérdése az egész – egy régóta piacon lévő cég esetén persze könnyű belevágni, hiszen ezen keresztül optimális IT-infrastruktúrát, biztos kezekben lévő tárhelyet kapunk.
Rendszergazda szolgáltatás a Serco-tól
Cikkeink a felhő szolgáltatásról: