Privát felhő, saját célokra
A cloud computing vagyis a felhő alapú informatika soha nem látott távlatokat nyitott az IT világában, a mindennapi életünkben. A technológia rohamos fejlődése mind inkább szükségessé teszi, hogy megismerjük a felhő lényegét, típusait. Ebben a bejegyzésben a privát felhő témakörét járjuk körül!
Mit nevezünk felhőnek?
A felhők valójában adattároló központok, melyek elemei olyan erőforrások, amik összekapcsoltan alkotják a rendszert. Általánosan elmondható, hogy a felhők díjszabása használati alapon működik, vagyis csak azért a kapacitásért kell fizetni, amire valóban szükség van.
Jellemzőjük, hogy perszonalizálhatók, vagyis a személy/a cég igényeire lehet szabni a felhő típusát, méretét, különféle jellemzőit. Ezzel a két legfőbb tulajdonsággal lopták be magukat emberek milliárdjainak szívébe.
Felhőszolgáltatások
A felhőszolgáltatások jellemzően négy nagy kategóriába sorolhatók. Ezek részben egymásra épülnek és segítenek az üzleti célok elérésében:
- Infrastruktúra-szolgáltatás (IaaS)
- Platformszolgáltatás (PaaS)
- Szoftverszolgáltatás (SaaS)
- Kiszolgáló nélküli architektúra
Felhőtípusok
A felhőknek több típusát is megkülönböztetjük. Ezeknek az eltéréseknek köszönhetően nem mindegy, hogy adott szituációban végül milyen felhő mellett dönt a cég, hiszen nem egyformán szolgálják ki az igényeket.
Az alapvető megkülönböztetés abból indul ki, hogy a felhő szolgáltatás megvalósításának hátteréül szolgáló architektúra milyen jellegű. Ez alapján létezik: nyilvános felhő (public), hibrid felhő és magán (privat) felhő.
A nyilvános felhő bárki számára elérhető, jellemzője, hogy az üzemeltetője egy külső felhőszolgáltató cég. Ebbe a kategóriába sorolható például a Microsoft Azure is. Itt tehát a szolgáltató tulajdonában van maga a felhő, a szoftverek és hardverek, a user a weben keresztül, böngészőből érheti el a felhőt.
A privát felhő, melyről a későbbiekben részletesen írunk, egyetlen cég tulajdonát képezi, más nem is érheti el. Az informatikai háttér és az IT szolgáltatás biztosítását egy külön magánhálózat végzi el.
A hibrid felhő a fent bemutatott két változat elegye, ami megengedi a felhőtípusok közötti átjárást. A hibrid felhő olyan rugalmas megoldás, ami hozzájárul az optimális és biztonságos működés kialakításához.
A privát felhő
A magán felhő tehát erőforrásait egy felhasználóra összpontosítja. Ennek értelmében egyetlen szervezet igényeire lehet szabni teljes egészében a felhőt, így biztosítható, hogy az 100%-osan hatékony és praktikus legyen.
Két típusa létezik: az on-premises, amely arra utal, hogy a felhő működése saját adatközpontokon és infrastruktúrán alapul, illetve off-premises, amikor mindennek a szolgáltató adatközpontja ad alapot.
Számos szolgáltató kínál privát felhőket, példának okáért álljon itt közülük néhány: Google, MS, IBM Bluemix, Amazon VP, ASG, VMware és még folytathatnánk a sort. De vajon miért érdemes a privát felhő mellett dönteni? Jöjjenek az érvek!
A privát felhő előnyei
Költséghatékony
A költségek optimalizálása és a kiadások minimalizálása minden szervezet számára elérendő cél. Mindezt persze a magukra valamit is adó cégek úgy szeretnék elérni, hogy közben a minőségi sztenderdből nem kell aláadni. A privát felhők esetén az IT szakemberek saját erőforrásból tudják megoldani a problémákat, ezzel spórolhatnak az IT kiadásokon.
Rugalmas
A privát felhő maximálisan az igényekhez igazítható, vagyis testre szabható. Ennek köszönhetően csak azért kell fizetni, ami valóban hasznos a cég számára, a felesleges pluszok nem égetik a cég büdzséjét. A személyre szabhatóságnak köszönhetően minden cég megtalálhatja azt, amire igazán szüksége van.
Biztonságos
A magán felhő biztonsági tekintetben igen erős. Mivel az erőforrásokat csak egyetlen cég használja, így az ellenőrzés és az adatvédelem is magasabb szintet tud megütni. Éppen ezért alkalmazzák a privát felhős platform megoldásokat előszeretettel a pénzintézetek, kormányhivatalok és olyan cégek, ahol a biztonság kiemelten kezelendő.
A privát felhő különösen jó választás olyan cégek, szervezetek számára, ahol a biztonság és kapacitás miatt fontos, hogy mindössze egyetlen cég férjen hozzá az erőforrásokhoz. Bizonytalan, hogy az ön számára melyik felhőtípus a legmegfelelőbb? Vegye fel kapcsolatot a kollégáinkkal, akik készséggel segítenek eligazodni a felhők erdejében!